Jak zacząć biegać? Poradnik dla początkujących

Jak zacząć biegać? Poradnik dla początkujących

Bieganie ma pozytywny wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie. Polepsza naszą ogólną kondycję, wzmacnia mięśnie, a także może okazać się idealnym sposobem na zwalczanie stresu. Do biegania, jak do każdego innego sportu, warto się odpowiednio przygotować. Sprawdź poradnik dla początkujących biegaczy!

Bez pośpiechu

Bieganie wymaga odpowiedniego przygotowania. Pamiętaj, że jeśli jest to Twoja pierwsza aktywność fizyczna od bardzo dawna, zacznij od metody małych kroków. Stawiaj sobie realne cele i nie przeciążaj zbytnio swojego organizmu. Na początek spróbuj zacząć od tak zwanego marszobiegu, czyli biegu przeplatanego marszem. Jest to świetna aktywność, w sam raz na początek przygody z bieganiem. Zacznij od krótkich, ale regularnych treningów, które pozwolą Ci zbudować kondycję. Aby bieganie było efektywne, potrzebne jest odpowiednie przygotowanie. Wzmocnij swoje mięśnie za pomocą ćwiczeń wykonywanych w domu i nie zapominaj o rozciąganiu. Każdy bieg lub marszobieg rozpocznij od solidnej rozgrzewki, co pozwoli zmniejszyć ryzyko ewentualnych kontuzji.

Wygodny strój sportowy

Komfort podczas biegania zapewni Ci wygodny strój sportowy. Przede wszystkim staraj się wybierać ubrania z wysokiej jakości materiałów, które odprowadzają wilgoć na zewnątrz. Dzięki temu, nawet pomimo zwiększonej potliwości będziemy czuli się komfortowo podczas aktywności fizycznej. Ubrania powinny być elastyczne i nie krępować ruchów. Luźne spodnie damskie do biegania doskonale sprawdzą się wiosną i latem. Świetnym pomysłem będą także przylegające legginsy. Jesienią i zimą uzupełnijmy swoją sportową garderobę o bluzę oraz kurtkę przeciwdeszczową. Pamiętajmy także o wygodnej bieliźnie, wykonanej z przewiewnego materiału, w tym między innymi sportowe staniki lub topy w przypadku kobiet.

Jakie buty do biegania wybrać?

Wybór butów do biegania to nie lada wyzwanie. Przede wszystkim powinniśmy odpowiedzieć sobie na pytanie, po jakim podłożu mamy zamiar biegać. Będzie to miało wpływ na dobór podeszwy buta. Jeśli zamierzamy trenować na twardym podłożu, jak asfalt, beton czy kostka brukowa powinniśmy wybrać buty do biegania damskie lub męskie posiadające większą stabilizację oraz amortyzację stopy. Jeśli natomiast będziemy biegać po nieutwardzonych ścieżkach i nierównym terenie, wybierzmy buty z mocno wyprofilowaną podeszwą. Odpowiednie buty będą miały wpływ na nasz komfort podczas treningu, a także mogą zniwelować ryzyko ewentualnych kontuzji. Wybór odpowiedniego obuwia może wiązać się z długimi poszukiwaniami oraz przymierzaniem dużej ilości par, jednak jest to jedna z najważniejszych kwestii w przypadku biegania, dlatego postarajmy się znaleźć najbardziej odpowiednie i komfortowe obuwie dla naszej stopy.